Kamu sektöründe olduğu gibi, özel sektörde de bazı işverenler aile yardımı, çocuk yardımı, çocuk zammı adı altında çalışanlarına teşvik edici ek ödemeler yapmaktadır. Bu ödemeler belli oranlarda gelir vergisi ve sgk primlerinden istisna edilmektedir. Aile ve Çocuk Yardımı İstisnası için kullanılacak limitler genelde Ocak ve Temmuz aylarında yenilenmektedir.

Aile Yardımı İstisnası

Kamu işyerlerinde işçilere yapılan aile yardımı ödemeleri hem SGK hem de vergi tarafında istisnaya konu olmaktadır. Ama özel sektörde yalnızca SGK tarafında istisna uygulanmasına imkân tanınmıştır.

2018 yılında aile yardımı ödemelerinden SGK matrahından istisna olacak tutar aylık asgari ücretin %10’u kadardır. Bu tutar 2018’de geçerli olan asgari ücret üzerinden hesaplandığında 202,95 TL’dir. Bu oran asgari ücretin değişmesi ile belirlendiğinden yıl boyu aynı tutarda kalacaktır.

Gelir vergisi tarafındaki istisnalarda baz alınan değer memurların katsayısı üzerinden hesaplandığından 2018’in ilk yarıyılında geçerli olan rakamlar temmuz ayı itibariyle değişmiş oldu. Ama sadece Kamu tarafında uygulanacak, özel sektör aile yardımında vergi üzerinden bir istisna uygulayamayacak.

Aile Yardımı GV

251,68 (2018/2. Dönem)

Çocuk Yardımı İstisnası

Çocuk zammı, çocuk yardımı gibi isimlerle çalışanlara sürekli surette ödenen bu yardımlar da SGK ve gelir vergisi açısından istisnaya konu olmaktadır.

2018 yılında çocuk zammı/yardımı ödemelerinden SGK matrahından istisna olacak tutar aylık asgari ücretin %2’si kadardır. Bu tutar 2018’de geçerli olan asgari ücret üzerinden hesaplandığında 40,59 TL’dir.

Gelir vergisi açısından memur katsayılarının açıklanması ile çocuk yardımı gelir vergisi istisna tutarları da açıklanmış oldu.

Çocuk Yardımı GV

6 yaş üzeri: 29,49 TL (2018/2. Dönem)

6 yaş ve altı: 59,47 TL (2018/2. Dönem)

http://iskanunu.com/yasal-degisiklikler/aile-cocuk-yardimi-istisnasi-20182/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s